Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

NetGEO Piotr Karaś

Jarosław

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Udział geodety w scaleniu i podziale nieruchomości

Autor: NetGEO Piotr Karaś, publikacja: 2022-01-11

Sporządzenie dokumentacji geodezyjnej w procesie scalenia i podziału nieruchomości wykonuje geodeta posiadający uprawnienia zawodowe w zakresie numer 2, upoważniające do prowadzenia rozgraniczeń i podziałów nieruchomości oraz do sporządzania dokumentacji geodezyjnej do celów prawnych.

Dwóch geodetów wykonuje pomiary

Scalenie i podział nieruchomości

Geodeta wykonujący scalenie i podział nieruchomości dokonuje zgłoszenia pracy geodezyjnej do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Następnie z PODGiK pobiera niezbędne materiały do wykonania mapy stanu dotychczasowego. Dane dotyczące stanu własności lub władania oraz granic nieruchomości geodeta wyciąga od organu administracji publicznej prowadzącego ewidencję gruntów i budynków.

Zbadanie ksiąg wieczystych

Kolejnym krokiem jest zbadanie ksiąg wieczystych oraz zbiorów dokumentów ksiąg wieczystych, chodzi o sprawdzenie, czy stan prawny zapisany w ewidencji gruntów i budynków nie odbiega od stanu z ksiąg wieczystych. W przypadku stwierdzenia niezgodności geodeta zapisuje je i wyjaśnia w celu prawidłowego zawiadomienia właściwych stron postępowania.

Opracowanie granic zewnętrznych

Jednym z ważniejszych etapów prac geodety jest opracowanie granic zewnętrznych kompleksu objętego scaleniem i podziałem nieruchomości.

Geodeta przeprowadza ustalenie lub przyjęcie granic zewnętrznych nieruchomości. Granice nieruchomości przyjmowane są zgodnie z istniejącym stanem prawnym, a w przypadku gdy stanu prawnego stwierdzić nie można, według stanu z ewidencji gruntów i budynków.

O rozpoczęciu czynności przyjęcia przebiegu granic działek zawiadamia się wszystkie zainteresowane strony postępowania.

Do zawiadomień tych stosuje się przepisy Ustawy prawa geodezyjnego i kartograficznego, dotyczące wezwań granicznych, a mianowicie:

  • zawiadomienie wysyła się za zwrotnym poświadczeniem odbioru w terminie 7 dni przed przyjęciem granic;
  • należy poinformować o skutkach niestawiennictwa, takich, że granice zostaną przyjęte bez udziału strony;
  • nieusprawiedliwione niestawiennictwo nie wstrzymuje postępowania;
  • niestawiennictwo usprawiedliwione należy uznać i przesunąć termin przyjęcia granic, maksymalnie o 30 dni.

Sporządzanie odpowiednich dokumentów

Z przyjęcia granic spisywany jest protokół. Następnie sporządza się mapę stanu dotychczasowego w odpowiedniej skali najczęściej 1:500 lub 1:1000. Mapa ta powinna zawierać granice zewnętrzne objętego scaleniem obszaru oraz oznaczenia działek i użytków.

Kolejnym krokiem jest obliczenie powierzchni działek przed scaleniem i podziałem oraz sporządzenie rejestru nieruchomości zgodnie ze stanem dotychczasowym. Następnie przygotowuje się projekt podziału na nowe działki i oblicza się ich powierzchnie.

Dokonuje się tego na podstawie warunków scalenia i podziału umieszczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Po obliczeniu powierzchni nowych działek wykonuje się projekt scalenia i podziału na mapie ewidencyjnej, oznaczając kolorem czerwonym granice nowych projektowanych działek oraz ich numery.

Granice z projektu scalenia i podziału geodeta zobowiązany jest wyznaczyć w terenie.

Sporządzenie rejestru nieruchomości

Kolejnym etapem jest sporządzenie rejestru nieruchomości zgodnie z nowym stanem po scaleniu i podziale. Pierwszym etapem jest przepisanie z rejestru stanu dotychczasowego nazwisk właścicieli i powierzchnie działek objętych scaleniem i podziałem.

Na tym etapie geodeta powinien zebrać od uczestników postępowania życzenia dotyczące położenia ich nowych działek. Wpisuje do rejestru proponowane działki z ich obliczonymi powierzchniami oraz różnice w powierzchni działek przed, po scaleniu i podziale w celu obliczenia ewentualnych dopłat.

W skład operatu sporządzanego przez geodetę wchodzi również wykaz współrzędnych punktów granicznych wraz z atrybutami.

Efekt końcowy

Efektem końcowym opracowania geodezyjnego jest mapa z projektem scalenia i podziału nieruchomości. Geodezyjna dokumentacja musi zostać przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Geodeta - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 977 Geodetów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o geodezji